2022 Toyota bZ4X, Avrupa lansmanından önce artırılmış menzil kazanıyor

2022 Toyota bZ4X , yaklaşan Avrupa lansmanından önce, firmanın ilk ısmarlama, tamamen elektrikli SUV’sinin teslimatları yaz aylarında başlayacak şekilde geliştirilmiş menzil rakamları elde etti.

71,4 kWh pil ile çalışan bZ4X, önden çekişli görünümünde 320 mil ve dört tekerlekten çekişli otomobiller için 292 mil resmi WLTP menzili sunuyor. Daha önce, modelin yaklaşık 280 mil menzil sunması bekleniyordu.

Fiyatlar £41.950’den başlar ve dört özellik seviyesi mevcuttur: Pure, Motion, Vision ve sınırlı bir Premiere Edition. Model için X-mode adlı yeni bir elektrikli dört tekerlekten çekiş sistemi tanıtıldı ve Toyota, bZ4X’e “sınıfında lider arazi sürüş yeteneği” verdiğini söylüyor.

2022 Toyota bZ4X Galeri

Giriş seviyesi Pure modelleri yalnızca önden çekişlidir ve standart olarak 18 inç alaşım jantlar, 8,0 inç dokunmatik multimedya sistemi ve 7,0 inç dijital sürücü ekranı ile donatılmıştır. Diğer temel özellikler arasında geri görüş kamerası, anahtarsız giriş ve uzaktan çalıştırma işlevine sahip klima kontrolü yer alıyor.

Sürücüler, 45.750 £ ‘dan başlayan ve bir arka spoyler ve arka gizlilik camı kazandıran bir sonraki adım Motion spesifikasyonunda ön veya dört tekerlekten çekişi seçebilir. Modelin içinde ısıtmalı ön koltuklar, ambiyans aydınlatması ve kablosuz telefon şarj özelliği bulunuyor.

Vision trim, 20 inç alaşım jantlar, sentetik deri döşemeli ısıtmalı ve havalandırmalı ön koltuklar ve tekme sensörlü elektrikli bagaj kapağı ile normal bZ4X model serisinin başını çekiyor. Otomatik frenli arka park sensörleri ile güvenlik artırılmıştır ve uzaktan park yardımı da standarttır. Fiyatlar 47.650 £ ‘dan başlıyor.

Sınırlı Premiere Edition modelleri, yalnızca Toyota’nın çevrimiçi perakende hizmeti aracılığıyla mevcut ve geçici olarak model yelpazesinin en üstünde yer alıyor. Fiyatlar £51.550’den başlıyor ve donanım seviyesi Vision’ın tüm donanımlarını içeriyor ancak aynı zamanda birinci sınıf, dokuz hoparlörlü JBL ses sistemi ve panoramik bir açılır tavan da kazanıyor. Bu modelde dört tekerlekten çekiş standart.

2022 Toyota bZ4X, bu yılın başlarında LA motor fuarında rol aldı ve Nisan ayında gösterilen konseptten büyük ölçüde değişmeyen radikal bir tasarım sergiledi.

Adının ‘bZ’ öğesi, Japon markasının 2025 yılına kadar yedisi bZ lakabını kullanan en az 15 saf elektrikli aracı piyasaya süreceği ‘Sıfırın Ötesinde’ elektrifikasyon stratejisine atıfta bulunuyor.

Bu piyasaya sürülmeye öncülük eden 2022 Toyota bZ4X , kendi ilk e-TNGA tabanlı EV’si Forester boyutlu Solterra SUV olan Subaru ile işbirliği içinde geliştirilen yeni e-TNGA elektrikli araç mimarisini kullanan ilk modeldir . Toyota’nın SUV modeli Avrupa’daki ilk çıkışını 2 Aralık’ta aldı ve siparişler 15 Aralık’ta açıldı. Subaru’nun birkaç ay sonra Solterra’yı piyasaya sürmesi bekleniyor.

Platformun belirleyici özellikleri arasında kısa sarkıntılar ve “geniş ve açık bir kabin” sağladığı söylenen uzun dingil mesafesi yer alıyor. Aslında Toyota, arka diz mesafesinin Lexus’un amiral gemisi LS lüks sedan tarafından sunulan yaklaşık 900 mm ile karşılaştırılabilir olduğunu söylüyor . Burada platform, konfor, bağlanabilirlik ve açıklık konusunda önemli olduğu iddia edilen dört tekerlekten çekişli bir crossover’ı (dolayısıyla ‘4X’ eki) destekliyor.

Ağır açılı stil ipuçları, tıknaz siyah tekerlek davlumbazı kaplaması, tanıdık bir siluet ve zıt tavan , yakın zamanda bir plug-in hibrit güç aktarma organı ile sunulan çok satan RAV4 SUV’nin etkisine işaret ediyor. Bununla birlikte, tamamen yeni bir ön uç tasarımı da dahil olmak üzere çeşitli özellikler, bZ rozetli EV’ler için farklı bir tasarım diline işaret ediyor.

Geleneksel bir ızgara yerine, dar bir siyah şerit, otonom sürüş özellikleri için sensörleri barındırırken, keskin biçimli farlar ve şekillendirilmiş hava kanalları, Toyota’nın “yeni bir tavır ve yol varlığı” yaratmayı amaçlayan yeni “çekiç başlı” görünümünün bir parçası.

Kabin, öncelikle sürücüye “yolla ve önemli bilgilere doğrudan bağlantı hissi” vermek için tasarlanmıştır. Gösterge paneli, daha iyi ileri görüş için ve dikkatin dağılmasını en aza indirgemek için aşağıya monte edilmiştir. Geniş merkezi ekran, geniş orta konsol ve dokulu gösterge paneli konseptten taşınmış.

Toyota baş mühendisi Koji Toyoshima, yeni görünümlü kabin tasarımının ardındaki felsefeyi şöyle açıkladı: “Hedef müşterimiz, ailesi ve arkadaşlarıyla birlikte geçirilen zamana önem veren biri. Böyle zamanların tadını çıkarmak istediklerinde Toyota’nın bZ4X konsepti onlar için bir merkez görevi görebilir.”

Sunulan güç aktarma organları, Toyota’nın 20 yılı aşkın süredir elektrikli aktarma organları sunduğundan yararlanıyor ve “sınıfında lider verimliliğe ve çok rekabetçi bir sürüş aralığına” sahip olduğu söyleniyor.

İki varyant sunulmaktadır: 201 bhp ve 195 lb ft üreten tek motorlu önden tahrikli giriş arabası, 0-62mph süratini 8,4 saniyede kırarken, Subaru tarafından geliştirilen dört tekerlekten çekiş teknolojisini kullanan çift motorlu menzil tepesi – gücü 214bhp’ye ve torku 248bhp’ye yükseltir ve 0-62mph süresini 7.7sn’ye düşürür.

SUV’nin yelpazesi, daha soğuk havaların kullanılabilirlik üzerinde minimum etkiye sahip olmasını sağlamaya yardımcı olan yerleşik bir güneş enerjisi şarj sisteminin nezaketiyle optimize edilmiştir.

Toyota lüks markası Lexus tarafından yakın zamanda gösterilen radikal LF-Z konsepti gibi, 2022 Toyota bZ4X de direksiyon simidi ile ön aks arasındaki mekanik bağlantıyı ortadan kaldıran yenilikçi bir yönlendirme sistemi kullanıyor. Toyota, bunun pürüzlü yüzeylerin ve frenlemenin yön etkisini en aza indirirken kontrolü geliştirdiğini iddia ediyor.

Toyota, sürücünün ellerini direksiyonda hareket ettirmek için daha az nedeni olduğu için, belirli küresel pazarlarda, konseptin kendine özgü boyunduruk tarzı direksiyon cihazını üretime alacak. Toyoshima, bZ4X’in “sürüş yapmayı daha kolay ve eğlenceli hale getireceğini” söyledi.


Sıfırın Ötesinde stratejisinin bir başka parçası da, tedarik zincirinden bertarafa kadar tüm yaşam döngüleri boyunca tüm araçların karbon nötrlüğünü sağlamaktır. Toyota bugüne kadar 17 milyondan fazla elektrikli araç sattı ve bunun 140 milyon ton CO2 tasarrufuna eşit olduğunu söylüyor. Toyota, yalnızca 2010 ve 2019 yılları arasında filo CO2 emisyonlarını %22 oranında azalttı.

Kaynak: 2022 Toyota bZ4X gains improved range ahead of European launch

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.